Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής

on . Posted in All news

Μετά από την εξαιρετική  συμμετοχή του σχολείου μας στον Πανελλαδικό Διαγωνισμό Μαθηματικών ?Μικρός Ευκλείδης  που έγινε στις 4-3-2016, στο πλαίσιο της εξοικείωσης των παιδιών  με τέτοιου είδους πανελλήνιους διαγωνισμούς που έχουν επιστημονική εγκυρότητα, υψηλό επίπεδο και  προάγουν τις θετικές επιστήμες, συνεχίσαμε και με τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό  Φυσικής Δημοτικών «Αριστοτέλης» 2016 υπό την αιγίδα του Τμήματος Φυσικής τουΠανεπιστημίου Αθηνων και του ΥΠΠΕΘ . Στην α΄φάση του  διαγωνισμού που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 17/3/  έλαβαν μέρος οι μαθητές των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων , με ιδιαίτερη επιτυχία.  Οι 2 πρώτοι  από κάθε τάξη  θα λάβουν  μέρος στη β΄φάση του διαγωνισμού  ,η οποία  για τα σχολεία της Άνδρου θα διεξαχθεί στο σχολείο μας , στις 16-04-2016.

Ε ΄ Κουλούρη  Αναστασία
Ε΄ Αλαφραγκή  Κυριακή
ΣΤ΄ Ζόνγκα Μπλέριμ
ΣΤ΄ Τηνιακού  Μαρία-Γεωργία

Καλή επιτυχία στους μαθητές μας!!!