ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΑΝΔΡΟΥ, ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΟΤΣΑΡΗ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ, ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Προς τους μαθητές και μαθήτριες, δασκάλους και καθηγητές των σχολείων της Άνδρου

Αγαπητοί μου μαθητές,

αγαπητές μου μαθήτριες,

Σήμερα ξεκινάει η νέα σχολική χρονιά.

Μια σχολική χρονιά, που έχει αρκετές διαφορές, αλλά και ομοιότητες με τις προηγούμενες.

Διαφορές ως προς τον τρόπο που θα γίνει το μάθημα.

Και ομοιότητες, ως προς το ότι θα γίνει και φέτος μάθημα.

Παρά τις πρωτόγνωρες, πρόσφατες συνθήκες, και φέτος οι αίθουσες γίνονται χώροι μάθησης.

Και φέτος τα σχολεία γίνονται χώροι μόρφωσης.

Και φέτος η εκπαίδευση γίνεται ο σκοπός σας.

Σας εύχομαι λοιπόν

• να δείξετε ψυχραιμία απέναντι στις εξωτερικές συνθήκες, που φέτος ειδικά έχουμε ν’ αντιμετωπίσουμε,
  • να έχετε σεβασμό και αποδοχή, υπομονή και κατανόηση απέναντι στην διαφορετικότητα και τις ανάγκες των συμμαθητών σας.
  • ν’ αναδείξετε ως χαρακτήρες όσες περισσότερες αρετές και χαρίσματα μπορείτε, τα οποία θα σας βοηθήσουν ν’ αντεπεξέλθετε στην φετινή, «διαφορετική» σχολική χρονιά, αλλά και θα σας κάνουν ξεχωριστούς ανθρώπους.

Ο Δήμος Άνδρου και οι λοιπές Αρχές, δίπλα στους δασκάλους και καθηγητές σας, φροντίζουμε συνεχώς για τις ανάγκες σας.

Αγαπητοί δάσκαλοι και καθηγητές,

Αν πριν από την πανδημία οι εκπαιδευτικές απαιτήσεις ήταν μεγάλες, πλέον, γίνονται μεγαλύτερες.

Χρειάζεται να έχετε επιμονή και να επαγρυπνείτε για καθετί που αφορά την ασφάλεια, την υγεία και την πρόοδο των παιδιών μας.

Εμείς και φέτος θα είμαστε κοντά σας.

Στην χρονιά αυτή καθοριστικό ρόλο παίζουν και οι γονείς. Για εμάς, λοιπόν τους γονείς, κάθε σχολική χρονιά είναι μια πρόκληση, είναι μια δοκιμασία για το εάν μπορούμε να σταθούμε δίπλα στα παιδιά μας, όπως αρμόζει.

Εύχομαι να κερδίσουμε το στοίχημα αυτό και φέτος.

Κλείνοντας, ευχαριστώ δημόσια τον καπετάν Γιαννούλη Καμπάνη, που ανέλαβε το κόστος της ωρίμανσης των οριστικών μελετών για την επέκταση και τον εκσυγχρονισμό αυτού του δημοτικού σχολείου. Έτσι, μπορέσαμε σε μικρό χρονικό διάστημα να εντάξουμε το έργο, προϋπολογισμού άνω των 3 εκατομμυρίων ευρώ, στους ευρωπαϊκούς πόρους της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου από το ΕΣΠΑ 2014-2020. Πλέον πήραμε έγκριση και άμεσα θα πραγματοποιηθεί η δημοπράτησή του.

Ένα μεγάλο όνειρο χρόνων, για μαθητές και γονείς, θα γίνει σύντομα πραγματικότητα.

Στέλνω σε όλους και όλες τις βαθύτερες ευχές μου για μια δημιουργική, σχολική χρονιά.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΝΔΡΟΥ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΟΤΣΑΡΗΣ