ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΑΝΔΡΟΥ

on . Posted in All news

ΘΕΜΑ: Οργάνωση και Ανάπτυξη της Σχολικής Μονάδας συνολικά και των εκπαιδευτικών ατομικά, για την αντιμετώπιση δύσκολων περιστατικών στο Σχολείο: Ρόλοι, Εργαλεία και Όρια”

Τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017 και ώρες 08.30-14.00, θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών Σχολείων Άνδρου, στο Δημοτικό Σχολείο Χώρας Άνδρου.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ:

Οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων, από όλα τα Δημοτικά Σχολεία της Άνδρου

ΣΤΟΧΟΙ:

1. Η σχολική μονάδα ως οργανισμός, αποκτά αυτορρυθμιστικές δεξιότητες, και αντιμετωπίζει αποτελεσματικότερα τις περιπτώσεις περίπλοκων και πολυπαραγοντικών καταστάσεων και παιδαγωγικών περιστατικών, που αφορούν μαθητές και στα οποία εμπλέκονται μαθητές, γονείς, τοπική κοινωνία.
  2. Μέσα από βιωματικές κυρίως δράσεις και αξιοποιώντας τις δικές τους δυνατότητες, οι εκπαιδευτικοί να διαχειρίζονται περιστατικά μέσα και έξω από την τάξη.
  3. Ενημέρωση των εκπαιδευτικών για βοηθητικά και σταθμισμένα εκπαιδευτικά εργαλεία και υλικό προς αξιοποίηση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

08.15΄-08.30΄Προσέλευση συμμετεχόντων

ΜΕΡΟΣ Α΄

08.30΄-09.40΄ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ:

«Ο ρόλος του σχολείου για την προαγωγή υγιών στάσεων και συμπεριφορών των μαθητών» ΜΑΡΙΑ ΤΣΑΛΙΚΙΔΟΥ, Σχολική Σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης Κυκλάδων, με έδρα την Άνδρο

«Τιμωρίες ή συνέπειες;» ΕΙΡΗΝΗ ΤΣΑΒΑΛΑ, Προϊσταμένη Επιστημονικής & Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αιγαίου

«Σταθμισμένα εκπαιδευτικά εργαλεία για αξιοποίηση από τους εκπαιδευτικούς»

ΜΙΛΤΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ, Υπεύθυνος Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Κυκλάδων (μέσω τηλεδιάσκεψης)

09.40΄- 10.00΄ διάλειμμα

ΜΕΡΟΣ Β΄

10.00 – 13.30 ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ -ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ,

ΧΡΥΣΑΥΓΗ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ, ψυχολόγος, στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης ‘Θησέας Κυκλάδων’

13.30΄- 14.00΄ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ: ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ-ΚΛΕΙΣΙΜΟ-ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

1. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί σε σχολικό χρόνο, με υποχρεωτική παρακολούθηση από όλους τους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών Σχολείων Άνδρου.
  2. Παρακαλώ να τηρηθούν οι χρόνοι άφιξης και αποχώρησης από όλους. Στο τέλος του σεμιναρίου, παραδίδοντας το φύλλο αξιολόγησης του σεμιναρίου στους Διευθυντές των Σχολείων σας, θα παραλαμβάνετε τη βεβαίωση συμμετοχής σας σε αυτό.

Το σεμινάριο γίνεται με την υποστήριξη του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών «Θεόφιλος Καΐρης».

Η Σχολική Σύμβουλος

4ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης