Διαδικτυακή σύνδεση των μαθητών της Δ’ τάξης του Σχολείου με το ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣ ΤΥΦΛΩΝ

Την Τετάρτη 10/2/21 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή σύνδεση των μαθητών της Δ’ τάξης με το ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣ ΤΥΦΛΩΝ και ενημέρωση τους από την κυρία Γεωργία Κυριτσοπούλου, εκπαιδεύτρια στο τμήμα Κινητικότητας-Προσανατολισμού & Δεξιοτήτων Καθημερινής Διαβίωσης.

Η ενημέρωση αφορούσε την Κυκλοφοριακή Αγωγή των ατόμων με αναπηρία όρασης, με σκοπό την ανάπτυξη της ενσυναίσθησης των βλεπόντων μαθητών για τα άτομα με αναπηρία όρασης αλλά και για τα ανάπηρα άτομα γενικότερα. Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό και πραγματικό ενδιαφέρον, εκφράζοντας απορίες και ερωτήσεις σχετικά με ζητήματα που αφορούν την κίνηση αλλά και θέματα καθημερινής ζωής των ατόμων με αναπηρία όρασης.

Το Κέντρο Εκπαίδευσης & Αποκατάστασης Τυφλών υλοποιεί δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κοινού σε θέματα οπτικής αναπηρίας
κεατ