Μήνυμα Περιφερειακής Διευθύντριας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου για την έναρξη της σχολικής χρονιάς

Μια νέα σχολική χρονιά ξεκινά. Μια χρονιά αδιαμφισβήτητα διαφορετική τόσο για την εκπαιδευτική κοινότητα όσο και για την κοινωνία ολόκληρη. Ξεκινάμε όλοι μαζί, εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς με ανάμικτα συναισθήματα. Η χαρά και η προσδοκία εναλλάσσονται με έκδηλα συναισθήματα ανησυχίας και αβεβαιότητας, εξαιτίας των πρωτόγνωρων συνθηκών που επέβαλλε η υγειονομική κρίση. Όπως και την προηγούμενη σχολική χρονιά έτσι και τώρα καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε δύσκολες καταστάσεις, μέσα από τις οποίες, όμως, μας δίνεται η δυνατότητα να επανεκτιμήσουμε το ρόλο του σχολείου ως ρυθμιστή μιας κανονικότητας που οι μαθητές και οι οικογένειές τους την έχουν απόλυτη ανάγκη. Η συμβολή των εκπαιδευτικών υπήρξε και θα συνεχίσει να είναι καθοριστική στη διατήρηση και διαφύλαξη μιας σταθερότητας αλλά και στην παροχή ίσων ευκαιριών μάθησης, δημιουργικότητας και χαράς για όλα τα παιδιά. Σε αυτό το πλαίσιο, όλοι μας εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές θα προχωρήσουμε σεβόμενοι και τηρώντας τις υποδείξεις των ειδικών με βασικό γνώμονα την υγεία και την ασφάλεια όλων. Ως Περιφερειακή Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι θα είμαι δίπλα σε εκπαιδευτικούς και μαθητές των νησιών μας και σε αυτό το νέο ξεκίνημα.

Με τις θερμότερες ευχές μου για τη νέα σχολική χρονιά.

Μαρκέλλα Παραμυθιώτου